Kariyer Medikal Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Karyolası Çeşitleri

Bariatrik ve Ekstra Geniş Hasta Yatakları

Bu yataklar, aşırı kilolu ve / veya genişlikte hastalar için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Diğer hasta yatakları, ağır hastalar için uygun olmayan belli bir taşıma kapasitesine sahiptir, ancak bariatrik yataklar, aşırı kilolu kullanıcıları desteklemek  için üretilmiştir.

Döner Tip Hasta Yatakları

Döner hasta yatakları, hareketliliği sınırlı olan ve yatağa girip çıkmak için yardıma ihtiyaç duyan hastalar için kullanılır.

Döner hasta yatakları, yükseklik ayarı ve sırt / diz kırılma yüksekliği dahil bir hastan yatağının tüm işlevlerini yerine getirebilir. Bu yataklar, kullanıcının elektrikli kumanda ile kendilerini oturur konuma getirmesini ve böylece yataktan kalkmalarına ve yataktan çıkmalarına yardımcı olmasını sağlar.

Bazı döner hasta yataklarında yükseltici fonksiyon da mevcuttur. Bu fonksiyon elektrikli hasta yatağını öne doğru yatırır ve kullanıcıyı dik duracak bir konuma yükseltir.

Hasta yatağının farklı yükseklik aralıkları:

Standart yükseklikte

Standart yükseklikte hasta yatakları, bakım yataklarında bulunan yükseklik aralıklarının en yaygındır. Tipik bir standart yükseklikli yatağın yükseklik aralığı: yere en yakın konumda 40 cm; Ve en yüksek konumunda yerden 80 cm. Yükseklik aralığı ölçümleri zeminden döşek platformunun üstüne getirilir.

Standart yükseklikte bir yatağın, 80 cm'ye kadar çıkabilen yeteneği, bakıcı, kullanıcının bakımını yaparken idealdir. Bununla birlikte, bir şilte eklendiğinde zeminden yarım metre uzakta bir mesafe, kullanıcı için düşme yaralanma riski oluşturabilir. Bu, tüm standart yükseklikte hasta yatakları için önleyici bir önlem olarak onlara yan raylar takılması gerektiği anlamına gelir. 

Düşük yükseklikte hasta yatakları

Düşük yataklar standart yükseklikte bir yatağa çok benzer, yalnızca bu yataklar zemine çok daha yakın bir yere indirilebilir. Düşük bir yatakta döşek platformu, standart yükseklikte profilli yataktan 40 cm'ye kıyasla, genellikle zeminden 22-24 cm'den daha yüksek değildir. Bakım evlerinde  iki önemli fayda sağladığı için giderek daha popüler hale  geliyorlar.

İlk olarak, yatak platformunun düşük yüksekliği, yatakta içeri girip çıkarken kullanıcıya kolay erişim sağlar. İkincisi, şiltenin zeminden zemine olan kısa mesafesi, kullanıcının yataktan düşmesi durumunda yaralanma riskini büyük ölçüde azaltır. Bununla birlikte, düşük yatağın zemine inme yeteneği, yüksek seviyeye çıkma kabiliyeti anlamına gelir.

Hepsi bir arada yataklar

Hepsi bir arada yatakta, standart yükseklikte yatak ve düşük yatak işlevlerini yerine getirebilme yeteneğinden alıyorlar. Hepsi bir arada profilli yatak, düşük yatak kadar alçaltılabilir ancak yine de standart yükseklikte bir yatak kadar yükseltilebilir. Bu, bakım ünitelerinin bireysel kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayrı düşük ve standart yükseklikte yatak almaları gerekmediği, bunun yerine bir yatakta yararlanabileceği anlamına gelir.

Hepsi bir arada yataklar aynı zamanda bakım evlerinde gerinme yaralanması şikayetleri riskini de azaltmaktadır. Bu şikayetlerin çoğu pratik hemşirelik yüksekliğine yükseltilememesi nedeniyle düşük yataklardan kaynaklanmaktadır. 

Hastane yatakları kullanımı

Hastane yatakları, uzun süreli bakım gerektiren tüm ortamlarda kullanılır. Buna bakım üniteleri dahildir: hastaneler; Hemşirelik ve konut evleri; Otorite ve özel sektöre ait bakım merkezleri; Ve yerli bireylerin evleri. Bir bireyin fiziksel olarak özürlü olduğu, kronik bir hastalık geçirdiği veya yaşlılık nedeniyle hareketliliğinin sınırlı olduğu durumlarda, hastanede profiling yatağı, o kişinin hayatını iyileştirmek için gereklidir.

Profesyonel bakım ortamlarında yıllardır yaygın olarak kullanılan bakım yatakları, evde bakımda giderek popüler hale gelmektedir. Birkaç yıl öncesine kıyasla daha tasarım açısından bilinçli ve çirkin olan hastane profil yatakları, hareketlilikleri sınırlı olan ve bağımsızlıklarını korumayı isteyen bireyler için daha cazip bir öneri haline gelmektedir; Hemşirelik görevlerini düzgün bir şekilde ve mümkün olan en kolaylıkla gerçekleştirir.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
383 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın