Kariyer Medikal Hasta Yatakları

Hastane Yatakları ve Ev Tipi Hasta Yatakları Arasındaki Fark

Hastane Yatakları ve Ev Tipi Hasta Yatakları Arasındaki Fark

Yıllar boyunca, hasta yatağı, huzurevi yatağı ya da uzun süreli bakım yatağı kavramları arasında çok fazla kavram karmaşası yaşanmıştır. Birçok sağlık kuruluşu, tesislerinde kullandıkları tıbbi yatağın türünü tanımlamak için farklı terimler kullanırlar. Aradıkları doğru yatağı bulmak için tüketicilerin bu terimler arasındaki farkı anlamaları önemlidir. İşte bir hastane yatağı ile bir ev tipi hasta yatağı arasındaki bazı temel farklar.

Hasta Yatağı

Bir hasta yatağı hastane ortamında kalan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanarak özelleştirilmiş bir yataktır. Hastane yatağını normal bir yataktan ayıran epeyce özellik vardır.

Bir hastane yatağının en belirgin özelliği; yatağın üstü ve alt kısmı da dahil olmak üzere tamamen ayarlanabilir olmasıdır. Hasta yatakları genellikle bir hastanın sırtını desteklemek ve hasta yatakta iken prosedürlerin uygulanmasını kolaylaştırmak için çeşitli şekillerde ayarlanabilir olarak üretilmiştir. Bir hasta yatağı, aynı anda farklı işlevleri yerine getiren iki bölüme ayrılabilir.

Hasta yatağı genellikle hastanın yataktan düşmesini önleyen yan korkuluklar içerir. Yan korkuluklar, hastaları yatağın içine ve dışına taşımak ve bakım işlemlerini yapmak için yukarı ve aşağı doğru ayarlanabilir.

Hasta yatağı çeşitlerinin bir diğer özelliği, hasta bakıcı personelin yatağa uyum sağlamasına olanak sağlayan baş ve ayak ucunda bulunan bir kontrol paneline sahip olmalarıdır. Bu kontrol paneli sayesinde hastalar bir hemşire çağırabilir, ayrıca odada bulunan TV gibi diğer öğeleri de kontrol edebilir. Hastanın sağlık grafiğinin saklanması için genellikle yatağın ayak ucu panelinde bir boşluk bulunur.

Dahili kontrol panelleri ve diğer ayarlanabilir fonksiyonlar içeren neredeyse tüm hasta yatakları elektriklidir.

Huzurevi Yatakları - Uzun Süreli Bakım Yataklar - Ev Tipi Hasta Yatakları

Huzurevi, ev tipi ve uzun süreli bakım yatakları bazı yönleriyle hastane yataklarına benzer ama önemli farklılıkları da vardır. Bu yataklar tipik olarak evlerde, huzur evlerinde, uzun süreli bakım tesislerinde, yardımcı yaşam tesislerinde, rehabilitasyon tesislerinde kullanılır.

Ev tipi hasta yatakları çeşitli boyutlarda üretilir. Hasta yatakları, özel olarak sipariş edilmedikçe standart bir boyutta gelir. Bu standart boyuttaki hasta yatağı, yatağın hareket kabiliyetini ve taşınabilirliğini sınırlandırabilir.

Uzun süreli bakıma muhtaç ve bakıcı destekli yaşayan hastalar için bir diğer önemli özellik ise birçok hasta yatağında mevcut olan ayarlanabilir yükseklik özelliğidir. Bu, hastanın ve personelin rahat etmesini sağlamak için yatağın zeminden birkaç santimetre düşük bir konumdan daha yüksek bir konuma taşınmasına izin verir. Bu hasta yatağı tipi, Alzheimer hastalığı ve bunama hastaları için iyi bir seçim olabilir. Her hastanın ve sağlık tesisinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde yükseltilebilen ve farklı seviyelere düşürülebilen çok sayıda hasta yatağı çeşidi bulunur.

Ev tipi hasta yatakları ve hastane yatakları arasındaki bir diğer fark, hastane tipi yatakların tümü yan korkuluklarla birlikte gelmez. Yatağa eklemek için farklı tiplerde yan korkuluklar satın alınabilir. Bir ev veya huzurevinde hasta yatağı ile birlikte satın alınabilecek birçok aksesuar vardır: yumuşak dokunmatik raylar, katlamalı tablolar, ahizeler, minder, güvenlik kilitleri ve duvar tamponları. Bu yatak aksesuarları, hasta yatağını ev halkının ihtiyaçlarına göre uyarlamaya yardımcı olur.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
618 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın